כיצד להפקיד לפנסיה לעוזרת בית?

המשימה של מציאת עוזרת בית טובה אינה פשוטה וכלל לא זולה. אם לא די בכך, התווסף לאחרונה קושי חדש להעסקת עוזרות הביתפנסיית חובה.

במאמר קצר זה ננסה להסביר כיצד יש לחשב את ההפקדה החודשית לקרן הפנסיה ולהבין את המשמעויות העומדות מאחורי צו ההרחבה לפנסיה חובה. כמו כן נסביר כיצד ניתן להפקיד לפנסיה באופן חודשי בצורה קלה ופשוטה.

החל משנת 2008 אנחנו מחויבים להפקיד לפנסיה עבור כל עובד שאנחנו מעסיקים ולרשימה הזאת נכנסו לפתע מגזרים שלמים שבכלל לא קראנו להם שכירים, בהם: עוזרות בית, מטפלות ואפילו המנקים בחדרי המדרגות.

עד לאחרונה נהגנו להפקיד לעוזרת עבור הביטוח לאומי, אבל היום יש תשלום חודשי נוסף אותו צריך לשלם, ובדומה לביטוח לאומי גם במקרה זה קיים חלק העובד וחלק המעביד, ומי שלא משלם עובר על החוק !

על פי תקנות מס הכנסה, אנחנו מחויבים להעביר את התשלומים לקרן הפנסיה עד 15 יום מתום החודש שעבורו שולמה המשכורת. איחור בהעברת הכספים ייחשב כהלנת שכר.

איך לחשב את ההפרשה לפנסיה?

כיצד ניתן לחשב את ההפקדה החודשית לקרן הפנסיה ולהבין את המשמעויות העומדות מאחורי צו הרחבה לפנסיה חובה? חשוב לדעת, כי תשלום ישירות לעובדת ולא לקרן הפנסיה לא עונה על הגדרות הצו, והעובדת תוכל לתבוע אתכם, בבוא היום, במקרה של אבדן כושר עבודה.

בגלל שמדובר בסכומים קטנים, אותם צריך לשלם מדי חודש, מנסות קרנות פנסיה וחברות ביטוח רבות להתנער מחובתן ומסרבות לקבל כספים אלו. לעזרתכם, הקימה קרן הפנסיה מבטחים החדשה מערכת תשלום אינטרנטית לפנסיית חובה, בעזרתה ניתן לשלם מידי חודש באמצעות הוראת קבע ולעמוד בדרישות צו ההרחבה.

כמה זה עולה לנו?

לפנסיית חובה צריך לשלם אחוזים מהשכר החודשי שאינו כולל נסיעות. גם אם העוזרת מועסקת על ידיכם יום בשבוע או אפילו פעם בחודש, אתם עדיין נדרשים לשלם לה לפנסיה.

אחוזי ההפקדה לפנסיה משתנים משנה לשנה והם מתחלקים בין העוזרת למעסיק.

בשנת 2014 מחויב המעסיק להפריש עבור פנסיה 12% משכר העוזרת והעוזרת נדרשת לשלם 5.5%. האחוזים אותם אנחנו משלמים מורכבים מתגמולים ופיצויים. את הפיצויים ששילמנו תקבל עוזרת הבית גם במידה והיא תסיים לעבוד מיוזמתה!.

באפשרותנו לשלם את מלא הפיצויים המגיעים לעוזרת, מידי חודש וכך לא נצטרך להשלים את הפיצויים המגיעים לה, בסיום העבודה.

דוגמה:

עוזרת בית המשתכרת 50 שקלים לשעה ומקבלת החזר נסיעות בסך 20 שקל. מקבלת שכר חודשי של 440 שקלים, המורכב משכר עבודה של 400 שקלים ו- 40 שקלים נסיעות.

השנה יש להפקיד לעוזרת מידי חודש 70 שקלים לפנסיה, כאשר החלק אותו צריך לנכות משכר העוזרת יהיה 22 שקלים והמעסיק ישלם את ההפרש - 48 שקלים.

במידה ונרצה לשלם את מלוא הפיצויים לקרן הפנסיה, נשלם מידי חודש כמעט 60 שקלים, כאשר חלק העובדת ישאר זהה 13.32 ואנו נשלם את ההפרש. .

מה אומר הצו?

צו ההרחבה מחייב תשלום פנסיה לכל שכיר, גבר מעל לגיל 21 ואישה מעל גיל 20. כלומר, אם עוזרת הבית או המטפלת לילדים צעירה מגיל זה, אתם לא חייבים להפקיד לה לפנסיה.

במידה ואתם מעסיקים את העוזרת יותר מחצי שנה או במידה והיה לה כבר חיסכון פנסיוני (קופת גמל, קרן פנסיה או ביטוח מנהלים ) יותר משלושה חודשים הנכם חייבים לשלם לה לפנסיה.

הצו מגדיר בררת מחדל, וקובע כי צריך לחסוך את הכספים בקופה הכוללת כיסויים ביטוחים לנכות ולמקרה מוות כמו קרן פנסיה. לכן, חיסכון בקופת גמל או בביטוח מנהלים שאינו כולל ביטוח אבדן כושר עבודה לא עונים על לשון הצו.

זכותה של העוזרת לבחור היכן לחסוך את הכספים. במידה והעובדת לא הודיעה על בחירתה הנכם רשאים לבצע את החיסכון עבורה בקרן פנסיה על פי בחירתכם.

היכן ניתן לחסוך?

מספר קרנות פנסיה זכו במכרז שערכה הסתדרות העובדים והן ערוכות לטיפול ולקליטת כספים במסגרת פנסיית חובה.

למרות הזכייה במכרז מתנערות קרנות רבות מחובתן ומסרבות לקבל כספים של עוזרות בית ומטפלות בשל חוסר כדאיות כלכלית. לעזרתכם הקימה מבטחים החדשה, אחת הזוכות במכרז, מערכת תשלום אינטרנטית לפנסיית חובה. המערכת מאפשרת לשלם לקרן פנסיה עבור העובדת בצורה קלה ופשוטה.

ניתן להזין את השכר החודשי למערכת והיא תחשב את אחוזי ההפקדה הנדרשים לפנסיה. הסכום החודשי ירד מחשבון הבנק שלכם, באמצעות הוראת קבע. במידה ולא דיווחתם את התשלום באותו החודש לא יתבצע חיוב בחשבון.

השימוש במערכת יבטח את עוזרת הבית בהתאם להוראות צו ההרחבה, יעניק לה כיסוי ביטוחי לאבדן כושר עבודה ומקרה מוות. המערכת תגבה את התשלום בהתאם למועדים שנקבעו בחוק ותעדכן את אחוזי ההפקדה משנה לשנה.

להצטרפות לשירות הממוחשב לתשלום ביטוח פנסיוני לעובדי משק בית